Što je njegovanje betona?
Jednom ugrađeni beton mora proći kroz proces "njegovanja" jer ne postiže punu čvrstoću nakon početnog očvršćavanja. To znači da ga ne bismo trebali opterećivati sve dok ne završi proces njegovanja betona.
Koliko traje njegovanje betona?
Općenito, beton nastavlja dobivati čvrstoću kako vrijeme odmiče – nikada zapravo ne prestaje očvršćavati, ali za postizanje praktične čvrstoće većina betonskih mješavina ima preporučeno vrijeme njegovanja od 28 dana.
Nakon otprilike tjedan dana beton bi trebao dobiti oko tri četvrtine svoje tlačne čvrstoće, ali savjetuje se da ga se ne opterećuje dok ne prođe preporučeno vrijeme njegovanja (28 dana). Opterećivanje betona prije ovog vremena može rezultirati oštećenjem pa se savjetuje slijeđenje najbolje prakse.
Što može utjecati na proces njegovanja betona?
Nekoliko čimbenika može utjecati na proces njegovanja i vrijeme potrebno da beton postigne punu tlačnu čvrstoću. Među ostalim, to su:
Hidratacija betona
Uobičajeno, očvršćavanje betona uvelike ovisi o vlazi. Zadržavanjem sadržaja vlage nastavit će se kemijska reakcija između molekula vode i cementa – beton će dobivati čvrstoću sve dok taj proces traje. Stoga je važno održavati prisutnost vlage tijekom trajanja procesa njegovanja.
Iznimno vruće ili suho vrijeme
Obzirom da se njegovanje betona oslanja na prisutnost vlage u mješavini, za očekivati je da vrući i suhi vremenski uvjeti mogu imati štetan učinak na beton.
Ako je vrijeme prevruće i suho, može doći do pucanja betona. U ovakvim uvjetima preporučuje se postavljanje zaštite i dodatno vlaženje betona kako bi se neutralizirao učinak vrućih, sušnih vremenskih uvjeta.
Više korisnih savjeta pročitajte u članku Betoniranje pri visokim temperaturama.
Iznimno hladno vrijeme
Svi ekstremni vremenski uvjeti mogu nepovoljno utjecati na očvršćavanja betona. Tako i uvjeti smrzavanja mogu imati štetne posljedice ako se beton ugrađuje tijekom hladnijih zimskih mjeseci (hladno vrijeme također može uzrokovati pucanje betona).
Ukoliko se planira ugrađivanje betona zimi, obično se preporučuje biranje dana u kojima se neće dosegnuti točka smrzavanja u prvih 24 – 48 sati nakon ugrađivanja.
Ukoliko se vrši ugradnja betona po hladnom vremenu, postoji nekoliko stvari koje možemo učiniti. Npr. podizanje zaklona i izolacija betona uz čim duže zadržavanje kalupa/oplate kako bi se toplina zadržala u unutrašnjosti betona.
Više korisnih savjeta pročitajte u članku Betoniranje pri niskim temperaturama.
Da zaključimo...
Njegovanje betona bitan je i važan proces na koji će vrsta mješavine, količina betona i njegova primjena značajno utjecati. Ukoliko trebate više smjernica ili samo prijateljski savjet, naše osoblje je na raspolaganju za pronalazak rješenja koje trebate.