Što je obradivost betona?
Obradivost betona u osnovi se odnosi na to koliko se svježe miješani beton lako može ugraditi, zbiti i završno obraditi uz minimalan gubitak homogenosti.
Općenito, obradivost betona određena je tečnošću mješavine (tj. omjerom cementa i vode). To se obično naziva slijeganje.
U biti – što je beton fluidniji, to je slijeganje veće i dok se slijeganje smatra mjerom sadržaja vode, obično se koristi i kao mjera konzistencije betona.
Što utječe na obradivost betona?
Tri su primarna čimbenika koja će utjecati na obradivost betona.
Omjer vode i cementa
Veći udio cementa obično znači jaču betonsku mješavinu. S pravom količinom cementne paste premazivanje agregata osigurava bolje zbijanje i završnu obradu. Ako smjesa nije dovoljno hidratizirana, vidjet ćete da je razvoj čvrstoće prilično slab. Takav beton je također puno teže ugraditi i završno obraditi. Međutim, ako se koristi previše vode, to može dovesti do negativnog utjecaja na segregaciju i konačnu čvrstoću, što može biti štetno za građevinu. Najčešće mješavine nastoje postići omjer od oko 0,45 do 0,6 kako bi se postigao obradivi beton.
Agregat
Veličina i oblik agregata koji se koriste u betonskoj mješavini utjecat će na njegovu obradivost. Kako se površina agregata povećava, potrebno je više cementne paste da prekrije cijelu površinu agregata. Dakle - betonske mješavine s manjim zrnima agregata obično će biti manje obradive u usporedbi s većim veličinama. Drobljeni agregat s uravnoteženim omjerima ima tendenciju da se najbolje veže za cement i daje dobru obradivost.
Aditivi
Kemijski dodaci (aditivi) se koriste u betonu za poboljšanje svojstava kao što su čvrstoća (nakon stvrdnjavanja) i obradivost. Neki od primjera su: plastifikatori i superplastifikatori koji pomažu u reguliranju konzistencije, aeranti za poboljšanje otpornosti na smrzavanje/odmrzavanje i unutarnje stvrdnjavanje kako bi se smanjila oštećenja kao što su pukotine i gubitak čvrstoće.
Vrste betonskih mješavina
U osnovi postoje 3 vrste betonske mješavine, a to su:
1. beton koji se ne može obraditi
2. srednje obradiv beton
3. beton visoke obradivosti
Što to točno znači?
Neupotrebljiv beton
Također poznat i kao "oštri beton", neobradivi beton je mješavina koja koristi vrlo malo vode. Ova vrsta mješavine ima visoku segregaciju agregata jer cement obično nije dovoljno podmazan da bi se zalijepio za njih. Može biti vrlo teško održavati homogenost betonske mješavine, a zbijanje zahtijeva mnogo više truda.
Beton srednje obradivosti
Koristi se u većini građevinskih radova jer ga je lakše miješati, transportirati, postavljati i zbijati bez puno odvajanja i gubitka homogenosti. Općenito se koristi u građevinarstvu s laganom armaturom.
Beton visoke obradivosti
Beton visoke obradivosti je fluidnija mješavina koja se vrlo lako miješa, transportira, postavlja i sabija. Ova vrsta betona se obično koristi tamo gdje nije moguće učinkovito zbijanje betona ili u masovnom betonu. Lako teče i slegne se uz minimalan napor. Primjer ove vrste mješavine je samozbijajući beton.