Energetski sektor
Moor House - vjetroelektrana
- UK
- Betoni visokih performansi
Betoni s poboljšanim performansama bili su potrebni za vjetroelektranu s anemometrom, kontrolnu zgradu, pristupnu cestu, podloge za dizalicu i privremeni građevinski kompleks. Broj turbina: 6 (visina vrha: 125 m) Kapacitet proizvodnje električne energije: 2 MW po turbini. Do c12 MW ukupno. Specifikacija betona unaprijed je određena kao C45-20GS3- P-DC2-B+wra (MCC 320, W/C 0,55). Obradivost betona postavljena je tako da bi se materijal pumpao brzinom od oko 40 m3 na sat. Isporučili smo 8 kamiona miješalica putem dva postrojenja kako bismo postigli dnevni volumen od +300 m3. Projekt obnovljivih izvora energije vrijedan 17,5 milijuna funti proizvodit će dovoljno električne energije za napajanje više od 8.000 kućanstava.
Beton za plutajuće otoke
- Poljska
- XF4 bez zraka, betoni visokih performansi
Pilot projekt za postavljanje solarnih panela na vodi. Tanka konstrukcija debljine 6 cm od Resilia betona upotrebljava se bez dodatnog pojačanja za izgradnju bloka. Prednosti ove konstrukcije su smanjena potreba za materijalom i težina konstrukcije, a time i niži ugljični otisak. Otok iz ovog pilot projekta pluta u jednom od naših kamenoloma od 2023. godine kako bismo mogli pratiti njegovu izdržljivost.
Rashladni toranj
- Njemačka
- Beton otporan na kiseline
Izgradnja je obavljena od 2007. do 2008. godine korištenjem klizne oplate. Beton je bio isporučen iz mobilne miješalice na gradilištu. Beton je posebno dizajniran kako bi bio otporan na visoke koncentracije sumporne kiseline s vrlo niskim ph-vrijednostima te je laboratorij MPA Berlin Brandenburg GmbH potvrdio da je otporan iznad klase izloženosti XA3. Uz ovu tehnologiju kupac je mogao izbjeći nanošenje dodatnog premaza na unutarnjoj strani rashladnog tornja.
Akumulacijsko jezero za elektranu s pumpom
- Njemačka
- Betoni visokih performansi
Kada postoji višak energije, voda se pumpa kroz cijevi u povišeno umjetno akumulacijsko jezero. Kada je potražnja za energijom velika, voda se ponovno ispušta kako bi se proizvela dodatna električna energija putem turbina. Beton je postavljen pod zemlju kao masa te je stabilizirao cijevi unutar planine. Materijal je morao u potpunosti obložiti čelične cijevi promjera 6 m i popuniti cijelu šupljinu do stijene. Stvrdnjavanjem betona dopušteno je da se generira samo mala količina topline. Osim toga, očekivana tlačna čvrstoća betona bila je C35/45 kako bi sustav mogao nastaviti s radom u slučaju potpune istrošenosti cijevi. Elektrana je aktivna od 2003. godine.
Pijesak za ispunu s visokom toplinskom vodljivošću
- Njemčka
- Pijesak za cijevi i cementni materijal za ispunu
Pijesak za popunjavanje koji se upotrebljava za oblaganje električnih kabela razvijen je u laboratoriju, a pogodan je za odvođenje topline pri prijenosu energije. Materijali se sastoje od prirodnog pijeska, a njihova kompaktnost, ponašanje pri stvrdnjavanju, mogućnost ponovnog iskapanja i prijenos topline ispitani su u laboratoriju.