Rekordnih šest predstavnika Crne Gore natjecati će se za međunarodnu Graditeljsku nagradu CEMEX
Čak šest crnogorskih građevinskih projekata koji su odabrani na nacionalnom prednatjecanju sudjelovat će na ovogodišnjem natječaju za 31. međunarodnu Graditeljsku nagradu CEMEX koja će se krajem godine održati u Meksiku.
Ove godine Crna Gora ima predstavnike u četiri glavne kategorije, ali konkurira i za dvije posebne nagrade, za Održivu gradnju i Društvenu vrijednost projekta.
Neovisni stručni Odbor nagrade kojeg čine prof.dr. Miloš Knežević, arhitekta Julijana Vuković i mr. Ivana Tešović, odabrao je sljedeće projekte za međunarodno natjecanje:
- Rezidencijalni kompleks Zain Park, nacionalni pobjednik u kategoriji Stambene građevine
- Crnogorska akademija znanosti i umjetnosti, nacionalni pobjednik u kategoriji Javne i poslovne građevine
- Most Moračica, nacionalni pobjednik u kategoriji Infrastrukturne građevine
- Izgradnja šetališta na rijeci Morači i rekonstrukcija Njegoševog parka, nacionalni pobjednik u kategoriji Zajednički prostori
- Kuća maslina, dobitnik posebne nagrade za Održivu gradnju
- Projekt MIKRO 020, dobitnik posebne nagrade za Društvenu vrijednost.
Predstavnicima projekata čestitku i sreću na predstojećem međunarodnom natječaju poželio je predsjednik Uprave CEMEX-a Hrvatska, Alen Voloder. „Da se u Crnoj Gori uspješno i dobro gradi ne pokazuje samo broj nagrađenih projekata na nacionalnom nivou, nego i brojni crnogorski projekti koji su već ranije globalno nagrađeni u vrlo jakoj konkurenciji. Siguran sam da će i ove godine raznolikost namjena i načina gradnje naših predstavnika, koje će međunarodna stručna publika imati prilike vidjeti, ponovo pokazati da možemo konkurirati i s projektima iz najvećih zemalja“.
Od početka sudjelovanja Crnu Goru su na međunarodnoj Graditeljskoj nagradi CEMEX predstavljali brojni uspješni građevinski projekti. Četiri su projekta dosad osvojila međunarodnu Graditeljsku nagradu CEMEX, i to porodična kuća u Stolivu koja je 2012. osvojila treće mjesto za Održivu gradnju, stambena kuća u Bijelom Polju koja je 2018. osvojila treće mjesto u kategoriji Stambene građevine te Chalet Jelovac u Kolašinu koji je prošle godine osvojio drugo mjesto u kategoriji Stambene građevine. Isto tako, u 2021., nagrada za Održivu gradnju dodijeljena je projektu Likovne akademije u Cetinju.
Graditeljska nagrada CEMEX uspostavljena je sa svrhom prepoznavanja najkvalitetnijih radova na području graditeljstva sjevernog Meksika, matične zemlje CEMEX-a. Od 2005. godine poziv za podnošenje prijava proširen je izvan granica Meksika. Dodjeljuje se najuspješnijim svjetskim projektima u kategorijama Stambene građevine, Javne i poslovne građevine, Subvencionirana stambena gradnja, Zajednički prostori te Infrastrukturne građevine, a posebne nagrade dodjeljuju se i projektima koji poštuju načela održive gradnje, dostupnosti objekata osobama s posebnim potrebama, ostvaruju posebnu društvenu vrijednost ili pokazuju inovativnost gradnje.
Već nekoliko godina Graditeljsku nagradu CEMEX prati slogan "Ideje koje grade život", čime CEMEX naglašava vrijednost ideja realiziranih u projektima koji stvaraju vrijednost za krajnje korisnike. Natjecanje nastoji potaknuti kreativnost i razvoj bolje prakse gradnje te ističe inovacije koje će postati novi standardi izgradnje u budućnosti. Svi nacionalni pobjednici bit će predstavljeni na službenoj stranici nagrade www.premioobrascemex.com
GRADITELJSKA NAGRADA CEMEX 2022. • DODATNE INFORMACIJE O POBJEDNICIMA
Rezidencijalni kompleks Zain Park
Pobjednik u kategoriji STAMBENE GRAĐEVINE
Predstavnik projekta: Sonja Radović Jelovac
Arhitektonsko rješenje: Sonja Radović Jelovac, Maja Dapčević (Studio SYNTHESIS architecture&design)
Projekt konstrukcije: Predrag Marković (Studio SYNTHESIS architecture&design)
Izvođač: Novi Volvox d.o.o.
Fotografije: Vladimir Popović, Marko Popović
Rezidencijalni kompleks Zain Park predstavlja novi model priuštivog luksuznog stanovanja. Nalazi se u Podgorici, u naselju Zagorič, s oko 5.000 m2 organiziranih u četiri stambena bloka na parceli veličine 10.520 m2, postavljena oko centralne zelene površine s različitim sadržajima za boravak na otvorenom. Urbanističkom postavkom definirana su 4 bloka katnosti P+1+Pk, koji su sastavljeni od kombinacija 5 različitih modula. Osnovna ideja unutrašnje podjele lamela je da se prizemlje i kat promatraju kao jedna cjelina, dok je etaža potkrovlja tretirana drugačije u ovisnosti od pozicije. Projektnim zadatkom je traženo da etaža potkrovlja ima neovisan pristup. Obzirom da se radi o parceli značajne površine, čije projektiranje sublimira urbanističko i arhitektonsko, prilikom procesa oblikovanja posebna pažnja je posvećena cjelokupnom izgledu kompleksa i njegovom utjecaju na urbani kontekst. Tako su završne lamele blokova promatrane kao kutni elementi kompleksa i kao takvi imaju slobodniju formu kako bi se dobila integralna arhitektonsko-urbanistička slika. Naglašavanje kutnih elemenata je formalno i funkcionalno jer se na tim pozicijama nalaze kutne jedinice - vile koje se prožimaju kroz sve tri etaže i imaju komfornije privatno dvorište. Kompleks je kombinacija modula međusobno povezanih vanjskim stubištem. Spomenuta stubišta se sagledavaju u blokovima kao arhitektonske pauze - prodori, koji vizualno razbijaju blok i tako daju ritmični izgled cijelom kompleksu. Na pejzažnu arhitekturu ovog kompleksa obratila se posebna pažnja od samog početka projektantskog procesa. Centralno dvorište je “srce” projekta i obogaćeno je sportsko-rekreativnim sadržajima za djecu i odrasle. Raznovrsne aktivnosti su zonirane u vidu krugova koji svojom materijalizacijom i predviđenom tipologijom zelenila formiraju posebne atmosfere za svoje buduće stanare. Dok je centralno parkovsko zelenilo projektirano u sadnicama zelenih tonova, krugovi sa sadržajima su obogaćeni sadnicama modro-crvene do narančaste nijanse što će omogućiti posjetiocima da se intuitivno orijentiraju u parku.
Crnogorska akademija znanosti i umjetnosti
Pobjednik u kategoriji JAVNE I POSLOVNE GRAĐEVINE
Predstavnik projekta: Veljko Radulović
Arhitektonsko rješenje: Đorđe Gregović, Veljko Radulović, Branislav Gregović (Studio GRAD)
Projekt konstrukcije: Rade Mojašević (Studio Project d.o.o.)
Izvođač: Novi Volvox d.o.o.
Fotografija: Veljko Radulović
Zgrada je realizirana na temelju pobjedničkog projekta na arhitektonskom natječaju organiziranom 2018. godine. Zgrada akademije nalazi se u parku koji okružuje postojeću malu zgradu akademije. Građevina ima tri etaže i promišljeno prodire u teren, čuvajući postojeće zelenilo i topografiju tla. Ulaz je uređen kroz trg uz javnu cestu. Recepcija je dvoetažna i iz nje se ulazi u glavnu podzemnu galeriju te penje do središnje dvoetažne dvorane koja je zenitalno osvjetljena. Oko središnje dvorane organizirani su javni prostori i uredi akademije. Glavna konferencijska dvorana je orijentirana na park. Arhiv i tehničke prostorije nalaze se u suterenskoj zoni objekta. Arhitektura zgrade je reducirana, s promišljenim proporcijama i suzdržanom stilskom ekspresijom. Kamena obloga zgrade je u funkciji ciljeva projekta.
Most Moračica
Pobjednik u kategoriji INFRASTRUKTURNE GRAĐEVINE
Predstavnik projekta: Mladen Ulićević
Arhitektonsko rješenje: Mladen Ulićević, Pero Vujović (Građevinski fakultet Univerziteta Crne Gore)
Projekt konstrukcije: Mladen Ulićević, Pero Vujović (Građevinski fakultet Univerziteta Crne Gore), Liu Huatu, Željko Ličina (China Road and Bridges Corporation)
Izvođač: China Road and Bridges Corporation
Fotografija: Arhiva CRBC
Most Moračica je ključni objekt na autoputu Podgorica - Mateševo. Dužina prepreke na kojoj most prelazi preko rijeke Morače i platoa Moračica je oko 1 km, s maksimalnom visinom nivelete trase iznad terena od oko 170 m i oko 203 m iznad riječnog korita. Pored poštivanja osnovnih principa suvremenog projektiranja mostova, autori su dodatno kao cilj u koncipiranju rješenja postavili: što manje remećenje sklada prirodnog ambijenta izgradnjom mosta i puta, izvedivost od strane dostupnih potencijalnih izvođača te naglašenu racionalnost rješenja u cilju dobijanja najboljeg odnosa cijene i kvalitete. Konstrukciju mosta čini armirano betonski prednapregnuti okvirni mostovski sistem koji se izvodi uravnoteženom slobodnom konzolnom gradnjom na svakom stupu. Glavnu rasponsku konstrukciju čini jedinstveni dvoćelijski uzdužno i poprečno prethodno napregnuti sandučasti poprečni presjek. To konstrukciji osigurava potrebni integritet i nosivost na snažna poprečna djelovanja vjetra i potresa. Velika visina stupova, vjetar kao dominantni utjecaj i relativno velike razlike u visini stupova su uvjetovali vrstu, oblik i zakon promjene po visini poprečnog presjeka.
Ovakvo rješenje stupova ima opravdanja s više aspekata:
a) značajno smanjenje utjecaja vjetra na most preko redukcije izložene površine i izborom vrlo povoljnog aerodinamičkog oblika
b) smanjenje “pikova” u momentnom dijagramu odnosno u naprezanjima rasponske konstrukcije iznad stupova
c) smanjenje mase stupova i utroška betona, uz istovremeno povećanje otpornosti na ispupčavanje
d) pozitivni estetski efekti kroz “rasterećenje” vizura i igru svjetlosti i sjenki
e) mogućnost lake inspekcije i eventualne popravke stanja unutrašnjosti stupova tijekom korištenja.
Rubni vijenac i hodnici su izvedeni u monolitnoj izvedbi, od aeriranog betona koji je otporan na djelovanje mraza. Projektirana je i odgovarajuća funkcionalna i dekorativna rasvjeta koja će upotpuniti vizualni izraz mosta i noću.
Izgradnja šetališta na rijeci Morači i rekonstrukcija Njegoševog parka
Pobjednik u kategoriji ZAJEDNIČKI PROSTORI
Predstavnik projekta: Filip Aleksić
Arhitektonsko rješenje: Pero Ivović (Civil Engineer d.o.o.)
Projekt konstrukcije: Dijana Mrdović (Civil Engineer d.o.o.)
Izvođač: Gradska preduzeća Glavnog grada Podgorice
Glavni projekt prve faze uređenja šetališta uz rijeku Moraču od Sastavaka do plaže Labud izrađen je oslanjajući se na nagrađene radove na urbanističko-arhitektonskom natječaju za uređenje korita i obala rijeke Morače koji je glavni grad proveo u prosincu 2020. godine. Cilj natječaja je bio izbor rješenja koje će na najbolji način uspostaviti vezu između grada i rijeke, a građanima i posjetiocima Podgorice omogućiti novi, jedinstveni prostor za odmor i rekreaciju. Izgrađeno šetalište predstavlja dio trase tj. prvu fazu uređenja korita rijeke Morače a koja je bila zadana natječajnim zadatkom. Od sudionika natječaja se očekivalo da ponude rješenje koje će, uz uvažavanje kako izgrađenih struktura, tako i specifičnih morfoloških odlika lokaliteta, postaviti osnove novog, interaktivnijeg odnosa grada i rijeke. Osim ostvarenja visokih ambijentalnih vrijednosti i atraktivnosti dizajna, omogućen je pristup rijeci za najrazličitije grupe korisnika. U cilju aktivnog korištenja prostora i unapređenja društvenih kontakata, zahvat trase će se obogatiti novim primjerenim sadržajima koji će potaknuti stanovnike i posjetioce Podgorice na češći boravak pored rijeke. Pri rekonstrukciji Njegoševog parka naglasak je stavljen na uvođenje primjerenih sadržaja s funkcijom odmora i rekreacije odraslih na otvorenom, logičnom redefiniranju pravaca kretanja, suvremenoj materijalizaciji staza, adaptaciji postojeće degradirane fontane u "biojezero", oblikovanju parternih slobodnih i zelenih površina i redizajniranju površine oko Njegoševog spomenika kao centralnog motiva parka. Koncepcija rješenja je također usmjerena i na formiranje vizualnog identiteta parka koji predstavlja jednu od prvih uređenih zelenih površina u gradu. Rekonstrukcijom su očuvani osnovni strukturni elementi parka kao i pejzažni obrazac priobalja Morače.
Kuća maslina
Dobitnik posebne nagrade u kategoriji Održiva gradnja
Predstavnik projekta: Rifat Alihodžić
Arhitektonsko rješenje: Rifat Alihodžić, Jasmina Salković, Elvira Muzurović (ARHINGinženjering)
Projekt konstrukcije: Izet Redžić (AG konstrukcije d.o.o.)
Izvođač: Bombeton d.o.o.
Fotografija: Lazar Pejović
Objekt Kuća maslina namijenjen je udruženju maslinara Crne Gore kao administrativni i edukativni centar. Zamišljen je i kao mjesto susreta turista i ljubitelja proizvoda ploda masline. Ujedno je odavanje počasti stablu masline čija starost prelazi dva tisućljeća a nalazi se upravo u Starom Baru. Neposredna blizina tržnice u starom gradu obavezuje kao mjesto održavanja već tradicionalne maslinijade koja se održava svake godine. Također, lokacija je u bitnoj vizualnoj korelaciji sa Starim gradom što svakako daje posebnu kvalitetu i inspiraciju. Objekt je proizvodnog, edukativnog, turističkog i komercijalnog karaktera. U njemu će se, prema projektnom zadatku, naći sljedeći sadržaji:
1. proizvodnja maslinovog ulja s procesom skladištenja i pakiranja do finalnog proizvoda
2. prostor za degustaciju i prodaju proizvoda. Ovaj prostor nalazi se u prizemlju i predstavlja bitan segment u smislu turističke ponude jer je planirana prodaja ekskluzivnih proizvoda. Povezan je vizualno s procesom cijeđenja ulja i dvorištem koje čini jedan od najvažnijih elemenata objekta jer se tu nalazi maslina kao centralni i simbolički motiv.
3. prostor za edukaciju i administraciju. Na katu objekta, u skladu s projektnim zadatkom, nalazi se multifunkcionalna sala namijenjena kontinuiranoj edukaciji i seminarima za sve maslinare Crne Gore. Vezana je za administrativni dio koji čine tri ureda za stalno zaposlene djelatnike.
Obzirom na edukativnu funkciju objekta i otvorenost objekta za posjetitelje ne postoji stroga podjela zona za rad, edukaciju i posjete.
MIKRO 020
Dobitnik posebne nagrade u kategoriji Društvena vrijednost
Predstavnik projekta: Filip Aleksić
Arhitektonsko rješenje: Savez arhitekata Crne Gore
Izvođač: Gradska preduzeća Glavnog grada Podgorice
Projekat MIKRO 020 ima za cilj uređivanje i oživljavanja zapuštenih urbanih kutaka sinergijom lokalne zajednice, lokalne uprave, strukovnog udruženja arhitekata i zainteresiranih gospodarskih subjekata.Udruženje arhitekata Crne Gore osiguralo je izradu idejnog rješenja koje su donirali članovi Udruženja. Uz sudjelovanje svih gradskih tvrtki, projekt je u vrlo kratkom roku i realiziran. Aktivnim sudjelovanjem građana, koji svakodnevno predlažu nove lokacije, sastavljena je lista lokacija koje su dio projekta MIKRO 020. Lista se kontinuirano dopunjuje i realizira:
- Trg u ul. Princeze Ksenije – zelena površina s mini trgom i skulpturom
- Ul. Oktobarske revolucije – dječje igralište sa zelenom površinom
- Park kod Gimnazije Slobodan Škerović – plato sa zelenim površinama, klupama i skulpturom
- Trg u ul. Vojvode Ilije Plamenca – uređenom zelena površina s urbanom opremom
- Park u naselju Stari aerodrom – dječje igralište sa uređenom zelenom površinom i urbanom opremom
- Ul. Ivana Vujoševića – OŠ Maksim Gorki – nadstrešnica s uređenom zelenom površinom
- Plaža Rogami – uređenje plaže s popratnim sadržajem
- Ul. 8. marta – sportsko igralište s uređenom zelenom površinom i urbanom opremom
- Ul. IV proleterske brigade - dvorište OŠ Savo Pejanović – plato s uređenom zelenom površinom
- Dvorišni dio objekata na križanju Slovačke ulice i Ulice Vlada Ćetkovića – dječje igralište s uređenom zelenom površinom i urbanom opremom
- Ulica Vasa Ričkovića – uređena zelena površina s pješačkim stazama
- Vrtna zajednica u Tološkoj šumi – sadrži kompost, vrtove za građane, staklenik, bunar, paviljon (učionicu na otvorenom), piknik stolove s klupama i stajališta za bicikle
- Paviljon studenata Arhitektonskog fakulteta – paviljon za boravak