CEMEX posluje u skladu s EU propisima po pitanju okoliša
Kaštel Sućurac, 12. srpnja 2013. – Nakon propisane procedure i provedenog postupka javnog uvida, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode izdalo je CEMEX-u rješenje o objedinjenim uvjetima zaštite okoliša.
Cementna industrija obveznik je ishođenja Objedinjenih uvjeta zaštite okoliša ili tzv. Okolišne dozvole prema direktivi Vijeća Europe o cjelovitom sprečavanju i nadzoru onečišćenja (tzv. IPPC direktiva). Ovu direktivu hrvatsko zakonodavstvo prenosi kroz Zakon o zaštiti okoliša i Uredbu o postupku utvrđivanja objedinjenih uvjeta zaštite okoliša.
Zahtjev za izdavanje Okolišne dozvole CEMEX je podnio još 2010. godine te je prošao kroz redovnu proceduru dobivanja te dozvole, čiji je dio i javna rasprava održana u svibnju i lipnju. Kao i kod svake javne rasprave, zainteresirana javnost imala je uvid u zahtjeve za izdavanjem Okolišne dozvole i tehničko-tehnološka rješenja te je mogla dostaviti i svoja mišljenja, prijedloge i primjedbe.
Važna pitanja za primjenu IPPC direktive u cementnoj industriji su smanjivanje emisija u zrak, učinkovito korištenje energije i sirovina, smanjivanje, oporaba i recikliranje otpada i gubitaka u procesu, kao i učinkoviti sustav upravljanja okolišem i energijom. Ova su pitanja rješavaju putem različitih najboljih raspoloživih objedinjenih procesnih mjera i tehnika uzimajući u obzir njihovu primjenjivost za cementnu industriju. Na taj način se postiže sprečavanje, odnosno smanjivanje utjecaja na okoliš.
„Ovim postupkom CEMEX osigurava usklađenost svoje proizvodnje sa zakonima i propisima Republike Hrvatske i Europske unije. Detaljnim analizama, usporedbom s referentnim dokumentima i uvidom u najbolju europsku praksu, osiguravamo i nastavit ćemo osiguravati okolišnu učinkovitost naše proizvodnje. Treba naglasiti da Okolišne dozvole nisu trajne, izdaju se na rok od pet godina za sva postrojenja, pa ovu obvezu shvaćamo vrlo ozbiljno i u svom svakodnevnom radu primjenjujemo najbolje industrijske prakse“, rekao je Trpimir Renić, predsjednik Uprave CEMEX Hrvatske.
###
Utvrđivanje Objedinjenih uvjeta zaštite okoliša provodi se za nova postrojenja, značajnije rekonstrukcije ili promjene u radu postojećih postrojenja te za postojeća postrojenja. Procjenjuje se da u Hrvatskoj trenutno ima dvjestotinjak postrojenja koje podliježu izradi Okolišne dozvole, a najviše ih je iz energetike, proizvodnje i prerade metala, kemijske industrije i gospodarenja otpadom te prehrambene industrije. Općeniti rok za dobivanje Okolišne dozvole za obveznike u Hrvatskoj je datum pristupanja Europskoj uniji, s time da su nekim postrojenjima odobreni prijelazni rokove za dobivanje dozvole. Postrojenja koja su obveznici IPPC direktive, a nisu zadovoljila kriterije, neće moći raditi. CEMEX potrebna usklađenja treba postići do 1. siječnja 2016. godine, što je rok iz Ugovora o pristupanju RH Europskoj uniji.