CEMEX - primjer učinkovitog korištenja vodnih resursa
Kaštel Sućurac, 10. lipnja 2013. – CEMEX je podnio zahtjev Ministarstvu zaštite okoliša i prirode za utvrđivanje potrebe procjene utjecaja na okoliš u projektu gradnje postrojenja za prihvat i distribuciju vode iz bunara koja će se koristiti u tehnološkom procesu te za navodnjavanje zelenih površina u tvornicama Sveti Juraj u Kaštel Sućurcu i Sv. Kajo u Solinu.
Slijedeći strategiju učinkovitog korištenja prirodnih resursa, CEMEX je odlučio osigurati vlastiti izvor vode za potrebe tehnološkog procesa proizvodnje cementa te navodnjavanje zelenih površina u tvornicama Sveti Juraj i Sveti Kajo. Zahvat ujedno predviđa i korištenje dijela crpljene vode za rad toplinske pumpe kojom se namjerava zamijeniti postojeća toplinska podstanica. Time se voda iz bunara u ljetnom periodu može koristiti i za hlađenje radnih prostorija, što omogućava i značajne energetske uštede.
Za potrebe zalijevanja zelenih površina i cirkulacijski sustav hlađenja tehnološkog procesa CEMEX je koristio vodu iz gradskih vodoopskrbnih sustava. Ovim zahvatom osigurat će se više pitke vode za opskrbu stanovništva i drugih gospodarskih subjekata na ovom području.
Damir Buzov, voditelj Održavanja CEMEX Hrvatske objasnio nam je postupak dobivanja vode iz bunara: „Provedenim istražnim radnjama bušenja i simulacije potrošnje vode izvora na dubinama između 6,5 i 23 metra, došli smo do nekoliko izvora podzemnih voda za koje je ispitivanjima utvrđeno kako mogu zadovoljiti naše ukupne potrebe za vodom. Vodu iz bušotina potrebno je crpkama i cijevnim dovodom odvoditi na filtraciju, a potom za hlađenje tehnološkog procesa i zalijevanje zelenih površina u krugu tvornica.˝
Sukladno EU Okvirnoj direktivi o vodama, korištenje vode u proizvodnji može se smanjiti recikliranjem i ponovnim korištenjem vode, kao i mijenjanjem proizvodnih procesa koristeći efikasnije tehnologije, a to je upravo ono na čemu CEMEX kontinuirano radi.
Merica Pletikosić, voditeljica odjela zaštite okoliša CEMEX Hrvatske: „Na podzemne vode treba gledati kao na važne i iskoristive prirodne akumulacije vode, odnosno nezanemariv resurs koji se može ponovno iskoristiti. Sustav dobivanja vode iz bušotina zadovoljava naše potrebe proizvodnje i navodnjavanja, smanjuje količine vode koje crpimo iz vodoopskrbnog sustava te tako osigurava veće količine pitke vode stanovništvu, ali i ostvaruje energetske i financijske uštede u našem poslovanju. Jednostavno rečeno, u ovom projektu zadovoljena su sva načela održivog razvoja kojem težimo u svakodnevnom poslovanju.
Na globalnoj razini postoje brojne inicijative očuvanja količina pitke vode, kroz koje se ona, gdje god je to moguće, zamjenjuje drugim resursima. Stoga upravo ovaj naš projekt predstavlja poseban doprinos industrije racionalnom korištenju prirodnih resursa.“
„CEMEX neprestano razmatra načine na koje može optimizirati svoju proizvodnju. Kad su u pitanju resursi kao što su voda ili energija, naša tvrtka već niz godina radi na vlastitoj energetskoj i okolišnoj učinkovitosti, bilo kroz projekt uvođenja zamjenskih goriva u proizvodnju kako bi ograničila utjecaj na klimatske promjene ili kroz gradnju solarne elektrane koja će doprinijeti proizvodnji energije u našem kraju. Ovim će projektom CEMEX osigurati dodatne zalihe vode kućanstvima u svojoj lokalnoj zajednici, ali i ostvariti dodatne uštede u poslovanju“, izjavio je Marijan Vuko, direktor CEMEX-ovih operacija.
CEMEX je u proteklom desetljeću uložio više od 900 milijuna kuna u modernizaciju svojih pogona i zaštitu okoliša, a u postupku je i održivi model rudnika kojim su definirana sva područja provedbe biološke rekultivacije.
***
Cementna industrija nije značajan industrijski potrošač vode. Unatoč tome, obvezali smo se smanjiti naš utjecaj na vodne resurse. U skladu s tim na svjetskoj razini fokusirali smo se na bolje razumijevanje vodenih tokova unutar svojih operacija te na standardiziranje u upravljanju i mjerenju vodenih tokova.