Eksplozivna naprava u brodu cementa – uspješno odrađena vježba
Kaštel Sućurac, 17. travnja 2018. – Opća godišnja zajednička vježba pod nazivom „Sveti Juraj – obala Cemex – vez 2“ – /Kaštelanski bazen B/ održala se jučer ujutro na tzv. velikoj rivi tvornice Sveti Juraj. U vježbi su sudjelovali CEMEX Hrvatska d.d., Lučka kapetanija Split, Centar 112, DVD Mladost Kaštel Sućurac, DVD Solin, DVD Vranjic, DVD Gomilica, Javna vatrogasna postrojba Grada Splita, Ustanova za Hitnu medicinsku pomoć SDŽ, Cian d.o.o., Securitas Hrvatska d.o.o. i MUP PU SD. Održavanje vježbe regulirano je Zakonom o sigurnosnoj zaštiti pomorskih brodova i luka te obvezama iz Plana sigurnosne zaštite lučkog područja otvorenog za međunarodni promet Lučke uprave Split.
Vježba je planirana i obavljena na pretpostavljenom slijedu događanja, unaprijed osmišljenom scenariju, koji sadrži sigurnosnu prijetnju nacionalnoj sigurnosti, luci Split, brodovima ili ljudima. Za pravodobnu organizaciju i provedbu zadužena je bila odgovorna osoba za sigurnosnu zaštitu luke, Marko Topić iz CEMEX-a, u suradnji s Josipom Buličićem, rukovoditeljem odjela za sigurnosnu zaštitu luke, opasne terete i zaštitu okoliša Lučke uprave Split.
Početak simulirane akcije označio je uplov i privez broda „MARPESSA“ u međunarodnom prometu te početak ukrcaja /iskrcaja nakon čega je uslijedila anonimna dojava o podmetnutoj eksplozivnoj napravi u dnu mosne dizalice koja vrši pretovar. Odmah po dojavi simulirana je hitna evakuacija posade, izoliran je teren i službenici odjela pirotehnike pristupili su pregledu lučkog operativnog područja obale. Istovremeno su u luku došla vozila hitne pomoći i vatrogasaca kao i plovila lučke kapetanije i policije koja su upozorila manja plovila na opasnost od eksplozije i požara. Završetak vježbe označen je pronalaskom eksplozivne naprave i njenom uspješnom deaktivacijom.
Provedbom vježbe provjeravaju se komunikacijski sustavi prema najmanje jednom brodu, unutarnje komunikacije te komunikacije prema vanjskim službama koje sudjeluju u provedbi vježbe, kao i tehnička ispravnost uređaja koji se koriste za osiguranje sigurnosne zaštite. Uz navedene čimbenike radi se provjera stvarnog vremena reagiranja, okupljanje svih sudionika vježbe te njihovo reagiranje na samu situaciju.
Prilikom izvođenja opće vježbe dužnost svakog sudionika bila je očuvanje osobne sigurnosti i sigurnosti svih ostalih sudionika kao i promatrača i ocjenjivača vježbe.
„Vježba se, prema obvezama iz Plana sigurnosne zaštite lučkog područja otvorenog za međunarodni promet Lučke uprave Split, svake godine mora održavati u drugom bazenu stoga je prvi puta održana u krugu tvornice Sveti Juraj. Odgovorna osoba za sigurnosnu zaštitu luke obavijestila je Lučku upravu o anonimnoj dojavi nakon čega je Lučka uprava kontaktirala ostale službe. Svi sudionici bili su na mjestu događaja za manje od 20 minuta, a cijela vježba dovršena je u 45 minuta uspješnom deaktivacijom eksplozivne naprave. Zadovoljni smo pravovremenim reakcijama nadležnih službi koje su zaslužne za uspješnu provedbu vježbe„ rekao je Josip Buličić, rukovoditelj odjela za sigurnosnu zaštitu luke, opasne terete i zaštitu okoliša.
Zadovoljan je bio i Marko Topić, odgovoran za sigurnosnu zaštitu luke: „Bilo bi mi drago kada bi ova akcija poslužila i kao edukacija svima nama. Moramo biti svjesni sigurnosnih prijetnji i istodobno biti informirani o njima kako bismo mogli pravilno reagirati i sudjelovati u njihovoj prevenciji.“