Ministarstvo potvrdilo: CEMEX-u zeleno svjetlo za korištenje krutog goriva iz otpada
Kaštel Sućurac, 27. lipnja 2013. – Ministarstvo zaštite okoliša i prirode donijelo je pozitivno rješenje za zahvat prihvata, privremenog skladištenja i loženja krutog goriva iz otpada (RDF/SRF) u tvornicama cementa Sv. Juraj i Sv. Kajo, uz primjenu odgovarajućih mjera zaštite okoliša.
Tek nakon što ishodi sve potrebne daljnje dozvole, CEMEX će biti spreman koristiti kruto gorivo iz otpada u procesu proizvodnje cementa, što se očekuje do kraja godine za tvornicu Sv. Juraj, dok je u tvornici Sv. Kajo potrebno izgraditi i postrojenje za doziranje ove vrste zamjenskog goriva.
„Studija utjecaja na okoliš pokazala je kako će planirani zahvat korištenja krutog goriva iz otpada u našim tvornicama biti prihvatljiv za okoliš uz provedbu propisanih mjera zaštite i program praćenja stanja okoliša, što znači da ćemo i dalje provoditi redovita praćenja i izvještavati o emisijama. Koristit ćemo samo pripremljeno kruto gorivo iz otpada koje posjeduje odgovarajuću dokumentaciju određenu normom HRN EN 15359, koja ga klasificira kao proizvod na tržištu, a ne otpad. Poštujući sve hrvatske i europske propise, osigurat ćemo vrhunske standarde u zaštiti okoliša“, izjavio je Trpimir Renić, predsjednik Uprave CEMEX Hrvatske.
CEMEX je tijekom čitavog postupka procjene utjecaja na okoliš otvoreno komunicirao o projektu te uključivao zainteresiranu javnost u postupak. Tako je prije same izrade studije, u ožujku 2012. godine, organizirao javno predstavljanje projekta pri čemu je omogućio javnosti da sudjeluje u izradi sadržaja studije. Takav postupak nije zakonom propisana obveza, niti je do sada bila uobičajena praksa u Hrvatskoj. Stručnjaci angažirani na izradi studije pažljivo su razmotrili, uvažili, obradili i uključili one prijedloge za koje su procijenili da razumno doprinose kvaliteti i cjelovitosti studije.
Studije za kruto gorivo iz otpada javnosti su predstavljene u ožujku ove godine, a primjedbe na sadržaj zaprimale su se čitav mjesec. U želji da građane dodatno informira o projektu, CEMEX je pored službeno objavljenih lokacija koje u postupku procjene utjecaja na okoliš određuje Splitsko-dalmatinska županija, osigurao i dodatno mjesto za uvid u studije u tvornici Sv. Juraj.
Nakon što je savjetodavno stručno povjerenstvo imenovano od nadležnog Ministarstva razmotrilo sve pristigle primjedbe, Studija je dobila pozitivnu ocjenu, temeljem koje je i izdano pozitivno rješenje prihvatljivosti ovog zahvata za okoliš.
Ovim se CEMEX pridružio ostalim hrvatskim cementarama koje već imaju dozvole za korištenje krutog goriva iz otpada, ali i tristotinjak cementara EU koje to već koriste. Podsjećamo, postotak korištenja zamjenskih goriva u cementnoj industriji primjerice Njemačke ili Austrije veći je od 60 posto, dok je isti u Hrvatskoj na razini oko 5 posto.
###
Hrvatska se početkom 2013. uključila u europski sustav trgovanja emisijama CO2, pa je CEMEX-u povećanje udjela zamjenskih goriva ključno pitanje za održanje konkurentnosti u cementnoj industriji.
Trenutno CEMEX u Hrvatskoj koristi otpadna ulja, kominu masline te drvnu sječku kao zamjenska goriva.
Kruto gorivo iz otpada je neopasni obrađeni komunalni otpad koji preostaje nakon što su iscrpljeni svi ostali za okoliš prihvatljivi načini gospodarenja otpadom predviđeni hijerarhijom, odnosno zakonskom regulativom Hrvatske i Europske unije.
S obzirom da tvornice cementa širom Europe već tridesetak godina na siguran način koriste razne vrste zamjenskih goriva, a neke gotovo u omjeru 90 posto u odnosu na fosilna goriva, CEMEX će intenzivno nastaviti tragati za novim vrstama zamjenskih goriva, pri čemu će koristiti samo one vrste za koje od nadležnih institucija ishodi potrebne dozvole. Tvrtka je do sada uložila više od 900 milijuna kuna u modernizaciju svojih tvornica, od čega 300 milijuna kuna otpada na projekte zaštite okoliša.