Prvo reciklažno dvorište za građevni otpad u županiji na proljeće 2021.
Započela je gradnja reciklažnog dvorišta za građevni otpad, projekt koji su pokrenuli CEMEX Hrvatska i Grada Kaštela. Bit će to prva lokacija za zbrinjavanje građevnog otpada u Splitsko-dalmatinskoj županiji, koja će osigurati da građani otpad od gradnje mogu zbrinuti legalno i na okolišno prihvatljiv način.
Za projekt su tijekom ove godine ishođene sve potrebne dozvole, odabran je izvođač Takom te je započela gradnja koja bi trebala biti završena na proljeće iduće godine. Tijek projekta i predviđeni završetak na lokaciji su predstavili direktor CEMEX-a Hrvatska Velimir Vilović i gradonačelnik Grada Kaštela Denis Ivanović.
„Za CEMEX je ovaj projekt značajan jer pomažemo riješiti dugogodišnji problem lokalne zajednice. Otvaranjem ove nove mogućnosti za građane zadovoljit će se sve potrebe za uspostavom sustava za gospodarenje građevnim otpadom prema zahtjevima kružnog gospodarstva. Projekt je u partnerstvu s Gradom Kaštela osmišljen u skladu s konceptom održivog razvoja koji je integralni dio našeg pristupa poslovanju, kako globalno, tako i u Hrvatskoj,“ istaknuo je Velimir Vilović.
„Kad je u pitanju otpad u Kaštelima, zaista smo uveli reda, počevši od otvaranja reciklažnog dvorišta za različite vrste otpada, preuzimanja otpada s kućnog praga pa do sudjelovanja u izgradnji ovog reciklažnog dvorišta. Još smo u fazi dogovora o zajedničkom osnivanju društva koje će njime upravljati, a radi se o tehničkim pitanjima za koja vjerujemo da ćemo ih dogovoriti u skorom roku“, izjavio je gradonačelnik Grada Kaštela Denis Ivanović te dodao: „Također, planiramo izgraditi još jedno gradsko reciklažno dvorište za koje smo u proračunu za iduću godinu planirali oko 1,5 milijuna kuna. Tako će, uz reciklažno dvorište u Rudinama, Kaštelani određene vrste otpada moći odlagati i u Kaštel Sućurcu, što će smanjiti troškove prijevoza i uštedjeti vrijeme“.
Kapaciteta 100 tona po danu, što je na godišnjoj razini 30.000 tona, novo reciklažno dvorište smješteno je na zapadnom dijelu postojećeg eksploatacijskog polja Sv. Juraj - Sv. Kajo, na kojem se ranije odvijala eksploatacija mineralnih sirovina. Obuhvatit će površinu od 6,300 m2, a u gradnju i opremanje CEMEX će u prvoj fazi uložiti oko 3 milijuna kuna. Dodatnih 1,5 milijuna kuna uložit će se naknadno u povećanje kapaciteta i daljnje unaprjeđenje učinkovitosti ako to to bude zahtijevalo tržište, odnosno potrebe građana.