CEMEX-ovi rekultivirani rudnici daju obilne urode
CEMEX Hrvatska je organizirao volontersku aktivnost u maslinicima u svom rudniku, u suradnji s Poljoprivredno-braniteljskom zadrugom Lintar. U nekoliko sati sedam ekipa od pet do šest volontera uspjelo je oboriti rekord dnevne berbe s 1162 kg ubranih maslina. Ubrano je gotovo 6,5 tona maslina od kojih je proizvedeno 900 litara ekološki certificiranog ekstra djevičanskog maslinovog ulja. CEMEX je u berbu maslina uključio i učenike dviju osnovnih škola iz lokalne zajednice.
Rekultivirani rudnik u CEMEX-ovoj španjolskoj operaciji pruža dodatni primjer uspješne hortikulture i obogaćivanja okoliša. Nekadašnji rudnik El Clotet u Alicanteu u Španjolskoj danas je poljoprivredno gospodarstvo od 138 hektara s više od 55 000 voćaka. Gospodarstvo je počelo berbu više od 2 000 tona agruma za domaće i izvozno tržište, od listopada do svibnja.
Rafael Sempere, voditelj odjela za poljoprivredu CEMEX-a u Španjolskoj, objasnio je: „Ovaj rekultivirani rudnik primjer je održive, ekološki prihvatljive farme koja koristi najnovije tehnike navodnjavanja kako bi se izbjeglo trošenje ijedne kapi vode, što je vrlo vrijedan resurs u Španjolskoj.”
Još jedan pionirski projekt je CEMEX-ov vinograd koji se nalazi u bivšem rudniku tvornice cementa Yepes u blizini Toleda. Trideset hektara zemlje i 92 000 stabala vinove loze najboljih sorti grožđa uzgaja se u obnovljenom prirodnom okruženju. Proizvodnja grožđa i vina s ovog lokaliteta pokazuje kako pravilno obnovljeno industrijsko zemljište može pružiti poljoprivrednu proizvodnju od koristi kako lokalnoj zajednici tako i prirodnom staništu.
Andrew Spencer, potpredsjednik korporativnih poslova, održivog poslovanja i ERM-a za regiju CEMEX EMEA dodao je: „Svjesni smo da naša industrija ima utjecaj na okoliš, ali CEMEX predano radi na aktivnom suzbijanju klimatskih promjena i ta se energija vidi u svim aspektima našeg poslovanja. U našim operacijama proizvodnje cementa i agregata diljem Europe obnavljamo i rekultiviramo lokacije kako bismo osigurali optimalne uvjete kojima se dobro upravlja kako bi se osigurala biološka raznolikost. Nedavne berbe u Hrvatskoj i Španjolskoj posebno pokazuju koliko to može biti vrijedno, kako za prirodu tako i za lokalne zajednice. Naša vizija je uspješan, održiv CEMEX koji daje pozitivan doprinos ljudima i okolišu.”
CEMEX u svom poslovanju preuzima odgovornost za okoliš poboljšanjem sustava upravljanja, smanjenjem emisija, zaštitom bioraznolikosti te vraćanjem područja na kojima je završena eksploatacija prirodi i poljoprivredi. Zaposlenici, kooperanti i lokalne zajednice održavaju svijest o održivim staništima, na primjer organiziranjem volonterskih aktivnosti na našim lokacijama.